Menu
A+ A A-

Płaszczyzną działań stomatologii zachowawczej jest zapobieganie oraz leczenie najpowszechniejszej choroby zębów - próchnicy. Główną jej przyczyną są bakterie, często niewłaściwa dieta oraz zaniedbania higieny jamy ustnej. Objawami próchnicy mogą być nieestetyczne przebarwienia, nadwrażliwość i ból. W leczeniu próchnicy ogromne znaczenie ma czas. Ważne jest, aby jak najszybciej usunąć chore fragmenty zęba i wstawić wypełnienie.

Nieleczona próchnica może doprowadzić do uszkodzenia miazgi zęba, co wiążę się z dolegliwościami bólowymi i koniecznością przeprowadzenia leczenia kanałowego. Ostatecznym postępowaniem w przypadku skutków nieleczonej próchnicy jest usunięcie zęba, co jest wyjątkowo niekorzystne ze względu na fakt, iż nawet najdoskonalsze uzupełnienia protetyczne nie są w stanie zastąpić naturalnego zęba. Nieleczona próchnica stosunkowo często prowadzi także do obumarcia zęba i powstania ukrytego ogniska infekcji, co może mieć wpływ na zdrowie całego organizmu.

Leczenie próchnicy zęba polega na całkowitym opracowaniu, odbudowie i wypełnieniu ubytku. W Openmed stosujemy światłoutwardzalne, nanohybrydowe kompozyty, których kolor dobierany jest indywidualnie i w praktyce nie różni się od odcienia naturalnych zębów.